Čo je to metabolizmus alebo ako jesť viac a chudnúť

Autor: Juraj Tabak | 30.11.2015 o 15:04 | Karma článku: 6,40 | Prečítané:  873x

Jesť viac a mať menej kilogramov. Znie to ako sen ľudí, ktorí chcú schudnúť, no nechcú sa vzdať jedla. Ale pritom je to realita, len tento spôsob chudnutia treba chytiť za správny koniec. Takže pekne poporiadku...

Za všetkým stojí váš bazálny metabolizmus. V rámci chudnutia je to čoraz viac rozoberaná téma, ale väčšina ľudí stále nevie, čo bazálny metabolizmus presne je. Nebudem vás trápiť žiadnymi poučkami, vysvetlím to „polopate“. To že každou športovou aktivitou vydáte určité množstvo energie je vám pravdepodobne jasné. A takisto nejaké množstvo energie vydáte aj keby ste sa celý deň ani len nepohli. Na chod vašich orgánov, na trávenie, na dýchanie, na všetky procesy, ktoré sa dejú v organizme je takisto potrebná energia. A táto energia je práve spomínaný bazálny metabolizmus. Možno to viacerých z vás zarazí, ale práve bazálny metabolizmus tvorí najväčšiu časť energetického výdaja človeka. Jeho podiel na celkovom výdaji sa v priemere pohybuje až okolo 70%. Každý človek má samozrejme iný metabolizmus, takže každé telo inak „spaluje“. Jednoducho povedané niekto môže zjesť veľa jedla a nepriberie a niekto sa naje raz za deň a priberie aj z toho.

A teraz trošku z praxe... Mal som mnoho klientov, ktorí prišli za mnou s rovnakým problémom. Prijímali málo potravy, jedli iba jeden, maximálne dvakrát za deň a pritom priberali. Na druhej strane tejto problematiky stoja ľudia, ktorí jedia 5-krát za deň a príjímajú viac kalórií ako prvá skupina. A pritom sú štíhlejší a majú viac energie a vitality. Skoro vždy bol u prvej skupiny problém práve metabolizmus. Mali zaškrtený alebo inak povedané spomalený metabolizmus. Druhá skupina mala metabolizmus v norme.

Spomalený metabolizmus môže mať viacero vysvetlení. Genetika, problémy so štítnou žľazou, zlý životný štýl, rôzne „zázračné“ diéty... Najčastejšou príčinou spomalenia metabolizmu u mojich klientov a u 90 % ľudí sú zlé stravovacie návyky, často spojené so stresom. Ľudia v dnešnej dobe si nenájdu čas na to, aby sa najedli viackrát za deň, tak ako to ľudské telo vyžaduje. Ráno si dajú raňajky, niekedy ani to nie, potom sú v práci, majú stres, prídu podvečer alebo večer domov a vtedy „doženú“ to čo za deň nestihli a prejedia sa. To je klasický obrázok napr. podnikateľov na Slovensku. Po čase, ale tento životný štýl spôsobí práve spomalenie metabolizmu a tak začnú priberať aj z toho jedného prípadne dvoch jedál, ktoré zjedli.

Takže ako na to? Úplne stručne by sa to dalo povedať aj takto – ak chcete mať štíhlu, peknú postavu, robte presný opak toho čo robí spomínaná skupina so spomaleným metabolizmom. Nájdite si čas sa naraňajkovať, potom v práci, doma alebo kdekoľvek inde si dajte obed a večer sa v pokoji navečerajte. Medzi raňajkami a obedom a obedom a večerou si dajte nejaké malé rýchle jedlo. Postačí pokojne banán alebo iné ovocie, prípadne malá celozrnná bageta so šunkou. Možností je samozrejme mnoho. Medzi jedlami si dávajte prestávku 2 a pol – 3 a pol hodiny. Takže keď to zhrniem, na raňajky, obed a večeru by si mal nájsť každý čas, nie je to nič nezvyčajné. A zjesť banán alebo jablko ako desiatu a olovrant zaberie naozaj minimum času. Buďte disciplinovaní a po pár týždňoch, v ťažších prípadoch po 1 – 3 mesiacoch sa váš metabolizmus zrýhli a vy budete spalovať nadbytočné kilogramy. Večer ani nebudete mať chuť „zjesť všetko čo je v chladničke“, pretože vaše telo bude mať dosť kalórií z celého dňa. Budete sa cítiť vitálnejší a mať viac energie. Samozrejme toto bolo len vysvetlenie ako to všetko funguje. Konkrétne jedlá a ich množstvá by som odporúčal konzultovať so svojim výživovým poradcom, pretože každého organizmus má iné potreby a skladba jedálničku závisí na mnohých veciach. Ale v krátkosti... Pokiaľ je váš problém spomalený metabolizmus, tak malými porciami zdravého jedla, skonzumovaných v 5 – 6 porciách za deň, dosiahnete štíhlejšiu líniu.

Na záver už len dodám, že pokiaľ sa budete správne stravovať, tak vaše telo vám to určite v pozitívnom slova zmysle vráti a všetkým prajem veľa zdravia a úspechov v stravovaní a dosahovaní krajšej a zdravšej postavy.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?