Najčastejšie mýty o chudnutí

Autor: Juraj Tabak | 29.11.2015 o 7:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  205x

Už niekoľko rokov pracujem ako tréner a ako poradca vo výžive a stále dostávam tie isté otázky o chudnutí. Dnes som spísal najčastejšie mýty a polopravdy, ktoré majú ľudia spojené so zhadzovaním kilogramov.

.

  • Čím menej jete, tým viac schudnete

 

LOŽ. Čím menej jete, tým viac sa spomalý váš metabolizmus a potom priberiete aj z malého množstva potravín. Okrem toho do tela nedodáte dostatočné množstvo vitamínov, minerálov a ďalších látok, ktoré potrebujete a to sa skôr či neskôr negatívne odrazí na vašom zdraví. Metabolizmus tvorí najväčšiu časť energetického výdaja človeka. Keď to mám vysvetliť v krátkosti je to takto: Keď chcete schudnúť, výdaj energie musí byť väčší ako jej príjem. Preto je snahou každého dobrého poradcu vo výžive nastaviť stravovací plán tak aby sa metabolizmus rozbehol a tým pádom sa zvýšil energetický výdaj a vy môžete v pokoji chudnúť. Najlepšou cestou ako zrýchliť metabolizmus je jesť 4 – 6 krát za deň, menšie porcie dobre nutrične vyváženéj stravy a medzi jednotlivými jedlami dodržiavať časové odstupy 2 – 3,5 hodiny. Toľko v krátkosti. Ak máte problémy schudnúť, odporúčam zainvestovať do svojho zdravia a objednať si jedálniček, kde budete mať záruku, že je všetko vypočítané pre vás na mieru a pokiaľ sa ho budete držať, dosiahnete svoj cieľ väčšinou ľahšie a rýchlejšie ako klient očakáva.

 

  • Po piatej nejesť

 

NEZMYSEL. Je jedno pravidlo zaužívané medzi odborníkmi vo výžive a to znie: posledné jedlo by malo byť cca 1,5 – 2 hodiny pred spánkom, aby klient nešiel spať ani hladný ani prejedený. Jedno ani druhé nie je pre organizmus a pre kvalitu spánku prospešné. Okrem toho keby ste sa držali „dobrej“ rady po piatej večer nejesť a chodili by ste spávať napríklad o 11tej alebo 12tej v noci, tak by ste boli bez jedla 6 – 7 hodín plus počet hodín, ktoré spíte, čo je veľmi veľa a pre telo a pre zrýchlovanie metabolizmu to nie je absolútne dobré.

 

  • Čím viac sa sa pri tréningu spotíte tým viac zhodíte

 

POLOPRAVDA. Určite aj vy poznáte z reklám alebo z rozprávanie známych rôzne oblečenia aby sa človek viac potil, že potom viac schudne. Ale nie je to celkom tak. Je pravda, že keď sa po tréningu odvážite, vážite o pár deka alebo možno aj o kilo menej. Ale druhá strana mince je, že všetko čo ste schudli bola iba voda, ktorú o chvíľu naberiete naspäť a váha je rovnaká ako pred tréningom. Cieľom ľudí, ktorí chcú schudnúť je najmä mať peknú postavu a lepšie zdravie a to sa dá dosiahnuť tým, že zredukujú tukové zásoby a určite nie krátkodobým odvodnením.

 

  • Stačí len trénovať aby ste schudli

 

ÁNO AJ NIE. Opäť zopakujem zlaté pravidlo chudnutia – výdaj energie musí byť vyšší ako príjem. Správnym trénovaním síce výdaj zvýšite, ale pokiaľ začnete aj viac jesť, neschudnete. Hovorí sa, že strava je 80% úspechu pri budovaní postavy. Neviem či až toľko, ale určite viac ako polovica. Môžete odbehnúť každý deň aj maratón, ale pokiaľ prídete domov a energiu doplníte dvomi pizzami alebo hamburgermi a hranolkami tak určite neschudnete. Samozrejme toto je extrém, ale platí to aj pri menších množstvách tréningu a jedla. Takže správne navrhnutý tréningový plán a k tomu správna strava je zárukou úspechu. Samotný tréning bez správnej stravy nemusí byť vôbec úspešný.

 

  • Keď chcete schudnúť na bruchu, tak robte brušáky

 

NIE. Robením „brušákov“ resp. cvikov na brušné svalstvo neschudnete na bruchu ani nikde inde. Ale pozitívne je, že si spevníte brucho a keď zhodíte tuk pomocou správnej stravy alebo tréningu, tak bude vaše brucho vyzerať lepšie, vypracovanejšie a svalstvo nebude ochabnuté.

 

  • Ak počas tréningového procesu neklesá váha, tréning je neúčinný

 

NUMUSÍ TO TAK BYŤ. Sú prípady, kedy je naozaj tréning zle navrhnutý a nemá účinok na chudnutie. ALE… Ale veľmi často sa stáva, že sa postava zlepšuje a na váhe to nie je vidno. Preto je hlavným ukazovateľom a čislom, ktoré by vás malo naozaj zaujímať percento tuku. Často je navrhnutý tréning aj strava dobre a aj spalujeme tuk, tak ako sme chceli. Ale popri tréningu môže svalstvo skvalitnieť alebo najmä u mužov sa zväčšiť. Vtedy je postava krajšia, pevnejšia, ale váha môže ostať rovnaká.

 

  • Najviac vám pri chudnutí pomôže spalovač tuku

 

LOŽ. Už sa budem opakovať, ale pri chudnutí Vám pomôže hlavne kvalitná a dobre rozvrhnutá strava a dobrý pomocník je aj vhodný tréning. Narovinu musím napísať, že veľa reklamovaných spalovačov tuku je jeden veľký biznis, podporený dobrou reklamou, ale žiaľ žiadnych naozaj profesionálne preverených pozitívnych výsledkov účinkov spalovačov tukov sme sa ešte nedočkali. Je pár prípravkov, ktoré môžu pomôcť pri chudnutí, ale tie sú ani zďaleka neni legálne a radím vám, zďaleka sa im vyhnite, pretože môžu veľmi vážne a trvalo poškodiť zdravie.

 

  • Vynechajte pečivo a schudnete

 

ZAVÁDZANIE. Pečivo obsahuje sacharidy, ktoré sú pre správny chod tela nevyhnutné. Je možné, že ak ste jedli veľa pečiva a všetko by ste vysadili a nepridali si ostatných jedál, tak pôjde vaša váha dole. Ale iba po krátku dobu. Potom by mohlo dôjsť k oslabeniu organizmu a k spomaleniu metabolizmu, o ktorom som písal vyššie. Správna voľba je vymeniť biele pečivo za tmavé, celozrnné. To má priaznivý efekt pri dosahovaní vytúženej postavy.

 

Toto sú najčastejšie mýty o chudnutí. V nasledujúcom článku sa budem venovať najčastejším otázkam ohľadom správnej výživy. Ak Vás nejaká napadne, neváhajte a pošlite mi ju. Kontaktný formulár aj mail nájdete na stránke tabakfitline.sk v sekcií kontakt.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?